O mněLadislava Kučerová - foto malířky

V romantické krajině na okraji Křivoklátských lesů, se nad krajem zdvihá vrch Velíz. Na jeho úpatí najdete obec Kublov - místo, kde jsem se narodila, žiji a tvořím. Okolí je tu krásné, je mi velikou inspirací. Zajímá mě, jak se mění příroda během roku, líbí se mi, když stavby harmonicky ladí s krajinou. Fascinují mě květiny a jejich detaily a nádherná barevnost, i když je to třeba jen plevel.

Malování a různé tvoření mě baví už od dětství. Po vystudování gymnázia v Hořovicích jsem navštěvovala dva roky Lidovou konzervatoř v Praze - obor Výtvarná výchova. Setkávání s umělecky zaměřenými lidmi bylo pro mě velmi přínosné, ale ne všechno se dá naučit ve škole. Některé odpovědi a inspirace nacházím v knížkách a něco si prostě musím vyzkoušet.

V roce 2006 jsem navštívila první z dosud pravidelně každoročně pořádaných výstav obrazů v naší obci. Tenkrát vystavovala své oleje a akvarely malířka Marie Hošková, přijala jsem tehdy její nabídku na společnou výstavu příští rok. Byl to zlomový okamžik, od té doby maluji mnohem intenzivněji a malování má pro mě mnohem větší význam. S Maruškou jsme se několik let dělili o starosti s pořádáním výstav ale i o radost ze společného tvoření, inspirace a plánů do budoucna. Naši spolupráci a přátelství bohužel ukončila v roce 2011 nevyléčitelná nemoc Marušky. Dále pokračuji s pomocí dalších přátel v pořádání pravidelných výstav a malování mě stále velice baví.

Dlouho byly mojí nejoblíbenější technikou především suché pastely, později jsem je začala kombinovat s akvarelem, akrylem nebo temperou, jako podmalbou. Křehkost a možnost snadného poškození pastelů mi postupně začala vadit, a tak mě napadlo zkusit pracovat na obraze pouze akrylovými barvami. Od té doby maluji převážně jimi. Moc mě baví experimentovat a stále objevovat další možnosti a způsoby výtvarného vyjádření, které tento moderní materiál umožňuje.

Inspiruje mě přímé napojení na přírodu, které mi přináší zahrada plná květin - trpělivých modelek a také několik úlů včel, o které chodím s pokorou a obdivem pečovat.